LG GT540 Optimus ile ilgili son yazımda telefonun aynı fiyat skalasındaki bir kaç telefon ile kıyas yapmakta fayda var. LG GT540 Optimus’un Teknosalarda 10×59=599TL ya da peşin 569 TL‘ye alınabiliyor. Benzer fiyat ve özelliklerde olan Nokia E71 ve HTC Snap modelini inceledim.

Bunlardan Nokia E71 578,99 TL ye alınabiliyor. Üzerinde Symbian OS9.2 işletim sistemi, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 2GB Micro SD kart, push email desteği var. Ekran çözünürlüğü 320×240, ekranı klasik, işlemlerinizi QWERTY klavyesinden yapıyorsunuz. 3.15 megapixel flashlı bir kameraya sahip.

Bir diğeri ise HTC Snap, 598,99 TL ye alınabiliyor. Üzerinde Windows Mobile 6.5 işletim sistemi var, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Micro SD kart kullanılabiliyor.Push Email desteği yok,ekran çözünürlüğü 240×320, HTC Snap’in de ekranı klasik, bunda da işlemlerinizi QWERTY klavyesi ile yapıyorsunuz.

Yaklaşık fiyatlarda bir çok telefon almak mümkün, daha önce de yazdığım gibi donanım olarak her markanın benzer telefonları var. Tercih yaparken işimize en uygun telefonu seçmek önemli. Kullanmayacağınız özelliklere ücret ödemeyin. Tavsiyem öncelikle işletim sistemi tercihiniz olmalı diye düşünüyorum. Çünkü telefonlarda öne çıkan kısım artık uygulamalar. Her işletim sistemin uygulama geliştirilme ivmesi, uygulama geliştiriciler tarafından benimsenmesi, uygulama marketlerinde uygulama sayıları çok önemli. Bu bakımdan Android marketlerdeki uygulamaların hızla arttığını söylemek mümkün. Üzerinde işlerinizi kolaylaştıracak uygulama koşturmayacaksanız bunlar sizin için önemli değil elbette. Bir geliştirici olarak ben de Android işletim sistemli bir telefona sahip olmanızı tavsiye ederim.

LG GT540 Optimus ile ilgili son yazımdı. Umarım sizlere faydalı olacak birşeyler yazmışımdır.