LG’nin 2 hafta önce duyurduğu Android işletim sistemli yeni telefonu LG GT540 Optimus‘u bende 2 haftadır kullanıyorum. Bu yazımda cihazdaki kullanım deneyimlerimden bahsedeceğim.

Soldaki ilk ekran görüntüsünden LG GT540 Optimus‘un açılış ekranı görünüyor. Bu ekranda tarih-saat bilgisi, telefonla ilgili başka bilgilendirme mesajları (şarj seviyesi vb.), radyonuz açık ise hangi frekansta olduğunu gösteren bilgilendirmesajları görünüyor. Bu ekran aynı zamanda telefonun kilitli hali. Ekran kilidini açmak için yeşil kilit ikonunu parmağınızla ekranın sağ kısmına sürüklemeniz yeterli. 2.Ekran görüntüsü ise LG GT540 Optimus‘un ana ekranı (Home Screen). Bu ekran widgetler ve program kısayollarından oluşuyor. Widgetler bir işlemi kısayoldan aynı ekran üzerinden yapabilmenizi sağlıyor. Android işletim sistemlerinde olan bir özellik olduğunu belirtmek isterim.  LG GT540 Optimus‘unuzu bu ekrandan 3-5-7 tane olacak şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Şuan benim telefonumda kullandığım ekran sayısı 5. Ekranı parmağınızla sağa-sola kaydırarak diğer ekranlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.


LG GT540 Optimus
‘da ekran sayısını düzenlemek ve tema değiştirmek nasıl oluyor birde onu inceleyelim. Telefon üzerindeki menü/seçenekler düğmesine bastığınızda ana ekran ile ilgili işlemlere kısayollar sunan bir menü (Ekle,Duvar Kağıdı,Anasayfa Ayarları,Ara,Bildirimler,Ayarlar) geliyor. Ekran ile ilgili ayarlar için Anasayfa Ayarları menüsüne tıklıyoruz. Buradan Ekran sayısını ayarla kısmına tıklayarak ana ekranımız kaç tane ekrana ihtiyacımız varsa seçebiliyoruz. Daha önce incelediğim androidli telefonlardan HTC Hero, Nexus One’de bu özelliği görmemiştim.

.

Ana ekrana yeni widget eklemek nasıl oluyor bir de onu inceleyelim. Ana ekranda parmağınızla basılı tuttuğunuzda Widget Seçin penceresi geliyor. Burada telefonunuzda yüklü olan widget listeleniyor. Siz de telefonunuza yeni widget programları yükleyebilirsiniz. Bir önceki yazımda SlideMe Android marketten nasıl uygulama yükleneceğinden bahsetmiştim. Ben bu örnekte LG GT540 Optimus ile birlikte gelen Not widgetini ana ekranıma ekledim. Burada notlarımı tutabiliyorum, notuma bir fotoğraf iliştirebiliyorum, notlarım arasında gezinti yapabiliyorum. Ekranlarınızın bir köşesinde bu widgete yer ayırmanızı tavsiye ederim. Widgetlerle ilgili bir diğer önemli konuda widgetlerin ekranda kapladığı yer. Eğer widget eklemek istediğiniz ekranda widgetiniz boyutları kadar boş alan yoksa onu ekleyemiyorsunuz.

.

LG GT540 Optimus’da ekran temalarını değiştirmek için Anasayfa teması ayarla kısmından LG GT540 Optimus’a özel temaları telefonunza uygulayabilirsiniz. Dilerseniz 3. ekran görüntüsünde gördüğünüz Android işletim sistemlerinin standart temasını seçebiliyorsunuz.