Uygulamanın yaptığı iş Kullanıcının bulunduğu yerin adresini öğrenme, bu bilgiyi SMS ve e-posta ile uygulamanın ayarlarından önceden belirlediği kişi(lere)ye gönderme, harita üzerinde yerini görme-adresi öğrenme ve bazı önemli acil durum telefonlarını aramaktır.

Kimler faydalanabilir Günlük yaşam içerisinde acil durum telefonlarına her an ihtiyacımız olabilir ve hepsini aklımızda tutamayabiliriz uygulama bu anlarda bize yardımcı olacaktır. Bu numaraları aradığımızda adres söylememiz de gerekebilir uygulama bize burada da yardımcı olacaktır. Yine günlük yaşam içerisinde bulunduğumuz yeri tarif etmemiz veya paylaşmamız gerekebiliyor uygulama tek bir tuşla bu ihtiyacımızı da giderecektir.

Çalıştığı platform ve gereksinimler Android işletim sistemli (Android OS 1.6 ve üzeri (2.0,2.1,2.2,2.3)) GPS donanımına sahip cihazlar ve internet bağlantısı.

Programı Başlatma

Programı uygulama marketlerinden indrip kurulum bittikten sonra programlar içerisinde yerini aldığını göreceksiniz. Uygulamaya buradan ya da home screene de taşıyarak buralardan çalıştırılabilir.

Uygulama

Açılış ekranı 3 kısımdan oluşuyor.

Neredeyim, bu butona basıldığından GPS+internet bağlantısı kullanılarak bulunulan yerin adres bilgisine ulaşılıyor.

Haritada Göster, bu butona basıldığından kişinin bulunduğu yer harita üzerinde konumlandırılıyor. (Harita üzerideki mavi nokta kişinin bulunduğu yeri gösteriyor. Sağ alt köşedeki soru işareti butonuna basılarak o an bulunulan yerin adresi anlık olarak görülebilir)

Acil Durum telefonlarının olduğu kısım. Kullanıcı buradan ihtiyacı olanı seçip Numarayı Çevir butonuna tıkladığında ilgili telefon numarası aranmaya başlıyor (Bu kısımları detaylı bir şekilde aşağıda anlatmaya devam ediyorum).

Bildirim-Notification

Neredeyim düğmesine basıp adres bilgisi geldikten sonra bu bilgiyi bildirim(notification) olarak da gösteriyoruz. Bunun sebebi ise kişi acil durum telefonlarından biri arayabilir ve adresi telefonda söylemesi gerekebilir. Kişi buradan adresi okuyarak görüşmesine devam edebilir.

Uygulamayı Kişiselleştirme

Programın adres bilgisini SMS ve E-Posta olarak gönderebildiğinden bahsetttik. Bu işlemin yapılabilmesi için telefon numaralarının ve e-posta adreslerinin set edilmesi gerekiyor. Bunun haricinde SMS,E-Posta gönderimi başlamadan ve Arama yapmadan kullanıcının onayı alınsın mı gibi tercihler yine Ayarlar kısmından belirleniyor.
Telefonun menu tuşuna basılarak gelen menuden ulaşılabilir.

Ayarlar

Kişisel Ayarlar

Ad Soyad : SMS ve E-Posta gönderimlerinde kullanıcının ad ve soyadının da gönderilmesi için bu bilgiyi girmeleri gerekiyor. Zorunlu bir alan değildir.

SMS Ayarları

-Telefon Numaraları : Kullanıcı SMS gönderilmek üzere 2 adet telefon numarası belirleyebiliyor

-SMS Gönderme Aktif : Bu kısım seçili ise belirlenen telefon numaralarına SMS gönderilir. Seçili değilse gönderim yapılmaz. SMS ücretlendirmesi kullanıcının operatörü tarafından belirlenmiş olan ücrettir.

E-Posta Ayarları

E-Posta Adresleri : Kullanıcı E-Posta gönderilmek üzere 2 adet e-posta aderesi belirleyebiliyor.

E-Posta Gönderme Aktif : Bu kısım seçili ise adreslere e-posta gönderilir. Seçili değilse gönderim yapılmaz.

Gönderim Onayı-Onayımı Al : Bu kısım işaretli ise SMS ve E-Posta gönderimi yapmadan kullanıcıdan onay alınır. İşaretli değilse direkt gönderme işlemi gerçekleştirilir.

Arama Onayı

Onayımı Al : Bu kısım işaretli ise acil durum telefonlarını aramadan önce kullanıcıdan onay alınır. İşaretli değilse direkt arama yapılır.

Adres Bilgilerini Gönder

Adres bilgilerini ana ekranda iken telefonun menu tuşuna basarak gelen menuden Gönder seçilerek gönderilebilir. Ayarlar kısmından hangi gönderim kanalları aktif ise oralara gönderim yapılır.

Google Maps Görüntüsü

Ayrıca adres bilgisine kişini o an bulunduğu yerin Google Maps linki de ilave edilir (Bu link uzun olabileceğinden SMS ler için sorun oluşturabilir. Bunun için bu linkleri Google URL Shortener API ile kısaltıldı).

Uygulamaya Erişim


Uygulamayı Android Market (https://market.android.com/details?id=org.acildroidv2)’ten ve AndroidPazari.com dan indirebilirsiniz